Az ország egész
területén!

Telekalakítások (Telekmegosztás, Telekegyesítés, Telekhatár-rendezés, Telekcsoport újraosztás)

A legfontosabb, hogy sétáljon be az önkormányzathoz, ahol a település szabályozási tervét tartják. Ott meg fogják mondani, hogy amit tervez, megfelel-e a szabályozási tervnek. Ez az érdeklődés nem kerül pénzbe, ha valamiért nem lehet az egyesítést elvégezni, ingyen volt a dolog. Ha az önkormányzatnál azt mondták, mehet, keressen egy földmérőt.

A földmérő elvégzi a szükséges méréseket, aztán elkészíti az ún. megosztási vázrajzot, ami valójában természetesen nem csak egy rajz, hanem egy dossziényi papír, és ugyanezek az adatok digitálisan.

Innentől a folyamat háromütemű.

1. Záradékolás

Ez műszaki típusú ellenőrzést jelent, itt a földmérőt ellenőrzik le, hogy a szabályoknak megfelelően dolgozott-e. A záradékolás törvényes határideje 60 nap. Bizonyos földhivatalokban ezt sem tudják tartani, más helyeken ennél rövidebb idő alatt is meglehet. Erről célszerű a földmérővel egyeztetni.

Ha nem mindegy, mennyi idő alatt készül el a záradék, a legtöbb hivatalban egyesítendő telkenként 10.000, tehát minimum 20.000 Ft soronkívüliség díj befizetésével gyorsítani lehet rajta. Ez azonban csak egy lehetőség, a hivatalnak, ha nagyon túl van terhelve, van joga nem befogadni ilyen kérelmet. Ha elkészült a záradék (ami fizikailag egy pecsét a vázrajzpéldányok sarkában), a záradékolt vázrajzot a földmérő visszakapja.

2. Telekalakítási eljárás

2021. decemberéig a földhivatal az erre a fázisra benyújtott vázrajzokat elküldte az önkormányzatnak és tulajdonképpen az bírálta el, hogy engedélyezhető-e a telekalakítás. tehát ha előtte meg volt beszélve a dolog, mindig működött is, a földhivatal engedélyezte.

2022-re ez a hatáskör átkerült az ún. állami főépítészhez, aki természetesen nem egyetlen ember, hanem a megyei kormányhivatalok egy osztálya. Az állami főépítész a nyilvánosan hozzáférhető szabályozási tervek és jogszabályok alapján bírálja el a kérelmet. Az elutasítási arány sajnos az itt-ott elhangzó adatok szerint 30-50 százalékra emelkedett – akkor is, ha a tervezett telekalakítás előtte az önkormányzattal egyeztetve volt és nekik megfelelt. Az állami főépítésszel nem lehet előzetesen konzultálni és a döntése ellen nem lehet fellebbezni. Ha ő nem engedélyezi, a földhivatalnak kötelező elutasítania.

Mindebből az a fájdalmas dolog következik, hogy amikor a földmérő munkája a záradékolással véget ér, a munkát és az addigi földhivatali költségeket ki kell fizetni, mert a földmérőnek onnantól kezdve sajnos semmi hatása nincs a folyamatokra. Sőt, elutasítás esetén a telekalakítási eljárásra befizetett, egyesítendő telkenként 12.000 forint is elvész.

3. Ingatlan-nyilvántartási eljárás

Ha az állami főépítész engedélyt ad a telekalakításra, formálisan a földhivatal hoz egy határozatot az engedélyezésről. Ekkor kétfelé ágazik a folyamat, ha a “tulajdoni állás” nem változik, egy kérelem alapján a földhivatal átrajzolja a térképet és létrehozza az új, egyesített telek tulajdoni lapját.

Tehát ha pl. a telkek az egyesítés előtt egyetlen azonos személy tulajdonában voltak és az egyesített telek is az övé lesz, nincs több feladat, csak be kell fizetni az eredeti telkenkénti 6.600 forint eljárási díjat és ha kell, telkenként 10.000 forint soronkívüliségi díjat. (Ennek az eljárásnak is 60 nap a törvényes határideje.)

Ha a tulajdoni állás változik – és ha az egyesítendő telkeknek nem ugyanaz volt a tulajdonosuk, mindenképpen változik – szükség lesz ügyvéd által készített szerződésre (és még néhány más papírra, pl. NAV-nyomtatványok stb., ezeket az ügyvédek tudják) és a kérelem mellé ezeket is be kell adni a földhivatalba.

Tehát a teljes folyamat az összes határidőkkel kb. fél év; ha nagyon flottul megy és mindenre kérnek soronkívüliséget, néhány hónap. (Az állami főépítészi engedélyezésre lényegében nincs határidő, többnyire nagyon túlterheltek a hivatalok, megyénként erősen változik.)

Amennyiben megbízható szakembert keres ilyen szolgáltatásra,
vegye fel velem a kapcsolatot!

Visszahívás kérése