Mit csinál a földmérő egy épületfeltüntetés során?
Az épületfeltüntetés célja, hogy az új épület megépítése, vagy a meglévő épület bővítése ábrázolva legyen épületfeltüntetési vázrajz segítségével a térképen.
Egy épületfeltüntetési vázrajz készítése során először a földmérő a megbeszélt időpontban és helyszínen (mérendő telken) helyszíni felmérést végez, amely alapján később épületfeltüntetési vázrajzot készít. Ezt az illetékes földhivatalhoz elküldi záradékoltatásra, ezáltal a változás jogerőre emelkedik. A záradékolás során a földhivatal munkatársai ellenőrzik az elkészült vázrajzot, hogy az megfelel-e az aktuális jogszabályoknak. Amennyiben ezt megfelelőnek találják, akkor a beküldött munkát jogerőre emelik. Az illetékes földhivatal kollégái postai úton megküldik ezeket a szóban forgó rajzokat a földmérő vállalkozás székhelyére. 2013 évtől történő épületfeltüntetések záradékolt változási vázrajzát mi töltjük fel az OÉNY (Országos Építésügyi Nyilvántartó Rendszer)-be.
Ezután következik az ingatlan-nyilvántartási átvezetés. Ezalatt azt értjük, hogy az új állapotot felvezetik a térképmásolatra és a tulajdoni lapra. Ehhez ki kell tölteni egy ingatlan-nyilvántartási kérelmet(, amelyet ide kattintva tölthet le). Ezzel Önnek nem kell fáradnia, ezt személyesen viszem magammal a felmérés napján és a kitöltésben is segítek.
Ezzel a földmérő épületfelméréssel, valamint az épületfeltüntetéssel kialakítja, hogy a térkép és a tulajdoni lap tartalma a valóságnak megfelelő legyen. Különösen fontos ez adás-vétel esetén, vagy banki kölcsön igénylésekor.
Mi a különbség az épületfeltüntetés és az épületkitűzés között?
A földmérő épületfeltüntetés esetén az épületet “rakja rá a térképre”. A földmérő épületfeltüntetés esetén az ELKÉSZÜLENDŐ (tervezett) épület helyét állapítja meg. Ez egy mérnökgeodéziai munka, ennél a munkánál nincs szükség hivatali ügyintézésre – ilyen szolgáltatás esetén is keressen bizalommal.
Ha elkészült a háza vagy a régihez hozzáépített, vagy egyéb építmény épült telkére, akkor a földhivatali nyilvántartásban (tulajdoni lap, alaptérkép) át kell vezetni a létrejött változást, erről az épületről épületfeltüntetési vázrajzot kell készíttetni.
Célszerű azonnal megcsináltatni, mert később bármilyen ingatlan-nyilvántartási eljárásnál (pl.: eladás, hitelfelvétel, öröklés) sokkal nehezebb azonnal pótolni. Akár az adásvétel is meghiúsulhat.
A földhivatalok is ellenőrzik hiányát, amely büntetést vonhat maga után.
Amennyiben nincs használatbavételi engedélyünk és több mint 10 éve épült az építményünk, akkor hatósági bizonyítványt kérhetünk a helyi építési hatóságtól, azzal is bejegyeztethető az épület.
Mennyi időt vesz igénybe az ügymenet?
A felmérés napjától számítva a vázrajz elkészítése 30-60 nap – függően az illetékes földhivatal leterheltségétől.
Milyen költségei vannak a szolgáltatásnak?
A munkadíjon (90 000 Ft-tól) felül fizetendő a hivatal számára az adatszolgáltatás költsége (6 500 Ft), a záradékolás (vizsgálat) költsége (2 000 Ft) és az ingatlan-nyilvántartási eljárás díja (10 600 Ft). Ezen munkához kapcsolódó árajánlat nagyban függ a következőktől: az épület alapterülete, az épület alakzata (hány ki- és beugrás van a falakon), mennyi és milyen bonyolult épülettartozékokkal rendelkezik (terasz, lépcső, stb…), a telken belül feltüntetendő épületek darabszáma és a telek földrajzi elhelyezkedése.
Mit tegyen, ha régi épület nincs feltüntetve?
Ha a fennálló régi épület nincs feltüntetve a tulajdoni lapon és a térképmásolaton, akkor az alábbi teendők várnak Önre:
1, Ellenőrizze, hogy rendelkezik-e jogerős engedéllyel (használatbavételi engedély) az építésügytől. Amennyiben igen, akkor nyugodtan vegye fel velem a kapcsolatot, ugyanis csak földmérő szakemberre van szükség, aki elkészíti a vázrajzot.
2, Ha ilyen nem áll rendelkezésére, akkor fennmaradási engedélyt kell kérni (ez sajnos minden esetben egy összetettebb folyamat) az illetékes építésügyi hatóságtól, amennyiben az épület 10 éven belül épült. Ennek birtokában már megindíthatom Önnek az épületfeltüntetési eljárást.
3, Amennyiben nincsen jogerős használatba vételi engedélye és az épület 10 évnél öregebb, akkor hatósági bizonyítványt kell igényelnie Önnek. Ennek birtokában már elindítható az ügymenet. Célszerű ellenőrizni, hogy a feltüntetendő épület a helyi építési szabályoknak megfelelően készült-e el, ellenkező esetben ugyanis nem engedélyeztethető.
Mit tartalmaz a kész épületfeltüntetési vázrajz?
1, Változási vázrajz
2, Koordináta-jegyzék
3, Mérési vázlat
4, Műszaki leírás
5, Területszámítás
6, Záradékolási kérelem